Ten termin jest wolny!

Skontaktuj się z nami aby zapoznać się ze szczegółami oferty.

Telefon: 14 665 94 14 lub 603 948 659
E-mail: biuro@restauracja-podzamcze.pl

Historia Melsztyna

Restauracja Podzamcze leży u podnóża ruin XIV wiecznego zamku Spycymirów. Krajobraz doliny Dunajca oraz górująca nad restauracją baszta nadaje malowniczy klimat temu miejscu.

Melsztyn jest niewielką miejscowością położoną nad Dunajcem w gminie Zakliczyn. Miejsce to słynie w Polsce z ruin średniowiecznego zamku Spycymirów - kiedyś największego zamku w dolinie Dunajca i Popradu obecnie na skraju ruiny. Ruiny zamku wzniesionego w większości z miejscowego piaskowca oraz cegły usytuowane są poniżej szczytu wzgórza 319,2 m npm.

Zamek wzniesiono z inicjatywy Kasztelana krakowskiego Spycymira herbu Leliwa między 1340-1354 r. Nazwa zamku a następnie wsi pochodzi z języka niemieckiego "Muhl Stein", co oznacza dokładnie kamień młyński. Wzięła się ona ponoć od młynów wodnych ustawionych na rzekach Wielenia i Dunajec.

Ostatnim właścicielem zamku była rodzina Lanckorońskich (do roku 1886). Po II woj. św. - zamek pozostał bez opieki, oficjalnym właścicielem zostało Nadleśnictwo w Brzesku, w roku 2005 ruiny przejęła gmina Zakliczyn z planami konserwacji i badań archeologicznych, na które jednak nie ma środków. U podnóża zamku znajduje się Restauracja Podzamcze.

2016 Wszelkie prawa zastrzeżone. Restauracja “Podzamcze” w Melsztynie | Projekt i wykonanie strony Code&Pixel